“Dünya Küçülüyor”. Bu deyiş hiç şüphesiz her yönüyle doğrudur. Günümüzde çok daha fazla sayıda insan dünyanın her yanını artan sıklıkla gezmeye başlamışlardır. Bunların içinde en ön sırayı iş seyahatleri almaktadır. Dolayısıyla her gün daha fazla işletme işlerini uluslar arası seviyeye taşımaktadır. Bu süreçte tercüme hizmetleri önemli bir rol üstlenmekte, tercüme hizmetlerine talep arttıkça daha fazla sayıdaki tercüme firmaları ve büroları ortaya çıkmaktadır. Tercüme hizmetleri için nereye bakmanız ve hangi soruları sormanız gerektiği ile ilgili bilmeniz gerekenler vardır. Size iyi bir tercüme bürosunu nasıl bulabileceğinizi kısaca anlatmak istiyoruz.

İyi bir tercüme bürosu için araştırma yapmanın 3 önemli metodu olduğunu söyleyebiliriz:

İlk yöntem gazete yada sarı sayfalar gibi yerel kaynaklara göz atmaktır. Eğer belirli bir iş kolunda faaliyetleriniz varsa tercüme hizmetleri ilanlarını o iş koluna ait sınıflandırma içinde kolayla bulabileceğinize emin olabilirsiniz. Tercüme firmaları çeviri, tercümanlık ve çevirmenlik başlıkları altında yer alacaklardır. İkinci ve en kolay yöntem online olarak araştırma yapmaktır. En iyi araştırma motorları olan Google, Bing ve Yahoo gibi sitelerden yararlanabilirsiniz. Arama motorlarını kullanmanın bir faydası arama alanınızı maksimize edebilmenizdir. Örneğin Beşiktaş’taki tercüme hizmetlerini aramanızda durumunda arama motoruna “Beşiktaş’taki tercüme hizmetleri” yazarsanız yüzlerce ilanın ekrana geldiğini görürsünüz. Ayrıca forumlar içinde soru sorabilirsiniz. İyi bir firma bulmada insanların size yardımcı olacağını, sorularınızı cevapladıklarını göreceksiniz.

Üçüncü yol ise aile üyelerinize, arkadaşlarınıza ve iş arkadaşlarınıza duydukları bildikleri tercüme firmaları hakkında soru sormaktır. İşinize çok yarayacak kişisel tavsiyeleri size anlatacaklardır. Bu tavsiyeler ya kişisel deneyimlerinden ya da çevreden duydukları haberlere dayalıdır ve size hem yol gösterecek hem de kalite hakkında ipucu verecektir.

Bunlardan başka çeviri yazılımları da çeviri işinizde size yardımcı olabilir. Piyasada sizin işinize yarayabilecek yüzlerce çeviri yazılımını kolayca bulabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza göre olanları birkaç yüz dolar gibi ücretlere elde edebilirsiniz. Eğer bütçeniz azsa en iyi yol internette online olmaktır. Orada birçok çeviri yazılımını ücretsiz elde edebilirsiniz. Ancak bu yolu sadece yanlış anlaşılmaların çok riskli durumlar meydana getirmeyeceği nispeten önemsiz ya da matbu metinler için önermekteyiz, zira en gelişmiş yazılımların bile insan muhakemesini aşabilmesi şu an için uzak bir ihtimaldir.

 

Leave a Reply
İletişim Bilgilerimiz

Telefon: +90 (212) 258 50 51

E-Mail: info@erdemdilhizmetleri.com

Gsm: +90 (543) 819 71 79

Adres: Türkali Mah. Mısırlıbahçe Sok. No:92 D:3 Beşiktaş/İSTANBUL

Önerdiğimiz siteler

Bir kaç tane ilginizi çekebilecek site...

Arşiv

Tüm makaleler tarih sırasına göre yer almıştır