Diplomatik Çeviriler

Çeşitli ülkeler arasındaki sıcak diplomatik ilişkilerin yürütülmesi bakımından Tercüme ve Çeviri Hizmetlerinin önemli bir rolü bulunmaktadır. Ülkeler arasında gerek teknik, gerekse de kültürel işbirliği amaçlı imzalanan Mutabakat Zaptı (Memorandum Of Understanding – MOU) gibi belgelerin, yanlış anlaşılma veya anlam belirsizliklerine konu olmamaları için eksiksiz biçimde çevirilmeleri gerekir. Bu konularda yapılabilecek en küçük bir hata, ileride mutabakat anlaşmalarının geçersiz kılınması ve hatta ülkelerin birbirleri ile ciddi gerginlikler yaşaması noktalarına dek varabilir.

Son yıllarda dünya üzerinde daha fazla sayıda ülkenin uluslararası ilişkiler içinde etkin rol almaya başlamasından ötürü ülkeler arası irtibat çoğalmıştır. Bunun yanısıra pek çok farklı etnik grubun kendi hak ve kimlikleri üzerindeki bilinç düzeyleri yükselmiştir. Bunun sonucunda ana dil hakkı kavramı, insan hakları kavramının bir parçası olarak görülmeye başlamıştır. Bundan ötürü de gerek ticari, gerek çevresel vs.sorunlar ile ilgili düzenlenen toplantılarda katılımcılar konuşmalarını ve ilişkilerini kendi yerel dilleri ile yürütmeye başlamışlardır. Bu toplantıların bitiminde nihai belgelerin katılımcıların dillerine çevirilmesi gerekmektedir. Bu belgeler daha sonraları düzenlenecek benzer toplantı ve görüşmelerde kullanılmaktadır. Bundan ötürü çevirileri çok net olmalı, anlam bulanıklığına kesinlikle yer verilmemelidir.

Dünya üzerinde son yüzyılda resmi uluslararası diplomasi dili İngilizce olarak kabul edilmektedir. Bunun yanında, BM’nin kuruluşundan itibaren Çince, Fransızca, İspanyolca, Rusça ve sonrasında Arapça dilleri de diplomatik ilişkilerde kullanılabilecek diller olarak eklenmiştir. AB ülkelerinin sayısı arttıkça bu listeye daha fazla lisan eklenmektedir.

Erdem Dil Hizmetleri olarak her türlü diplomatik ve uluslararası ilişkiler ile ilgili tercümelerinizde, gerek yazılı gerekse de sözlü olarak çözüm ortağınız olmaya hazırız.

Leave a Reply
İletişim Bilgilerimiz

Telefon: +90 (212) 258 50 51

E-Mail: info@erdemdilhizmetleri.com

Gsm: +90 (543) 819 71 79

Adres: Türkali Mah. Mısırlıbahçe Sok. No:92 D:3 Beşiktaş/İSTANBUL

Önerdiğimiz siteler

Bir kaç tane ilginizi çekebilecek site...

Arşiv

Tüm makaleler tarih sırasına göre yer almıştır