Yazılı Çevirilerde Püf Noktaları

Bir çok kişi çeviri yapmanın kolay bir şey olduğunu ve sadece kelimeleri bir dilden diğer dile çevirmekle başarılabileceğine inanır. Ancak işin içine girdiğinizde tercüme yapmanın o kadar kolay olmadığını görürsünüz. Tercüme yapabilme işi oldukça karmaşık ve yetenek gerektiren bir iştir. Bir dilde yazılmış olan bir yazıdaki duygu, heyecan ve düşünceleri aynen başka bir dile aktarabilmek profesyonel çevirmenlik becerisi gerektirmektedir. Bu bilgiler ışığında, bu makalemizde yazılı tercüme ipuçlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Yazılı tercümede en fazla dikkat edilecek hususlar:
Yazılı tercüme, diğer çeviri türlerine göre daha değişik ve özel bir çeviri türüdür. Kural olarak ani reaksiyon göstermeye ihtiyaç bulunmamaktadır. Düşünmek, tasarlamak, en iyi kelime değişkenlerini seçmek, sözlüğe bakmak, bir uzmana danışmak gibi bi çok seçeneğimiz bulunmaktadır. Diğer tercüme dallarında olduğu gibi kaynak dilin ritim ve estetiğini taşıyabilmek en önemli meziyet ve gerekliliktir. Bunu yaparken de ana metinden uzaklaşmamak gerekmektedir.

En önemli yazılı çeviri kuralları şunlardır:
Kelimeleri değil kelimenin cümledeki anlamının çevirisini yapınız!İçgüdü ve sezgilerinize güveniniz. Zor metin çevirilerinde sezgisel yaklaşımlar daha olumlu sonuç vermektedir. Çünkü dillerimiz farklı da olsa insanlığın ortak değer yargılarını ve düşünce sistemini beynimizde taşıyoruz.
Yaptığınız çeviri yabancı dilde ise o yabancı dilin uzmanını veya o dili anadili olarak konuşan birisine çeviri metnini okutunuz.Kendi bilgi ve beceri düzeyini aşan çeviri işi ve projelerini asla kabul etmeyiniz. Yetenek ve uzmanlık zamanla gelişen yönlerdir. Bir dili iyi konuşamamak o dilde iyi çeviri yapılamayacağı anlamına gelmez.İyi çeviri yapmak için en önemli ipucu ise yaptığınız tercümeye özenin ve yaptığınız işe zaman ayırın!

 

Leave a Reply
İletişim Bilgilerimiz

Telefon: +90 (212) 258 50 51

E-Mail: info@erdemdilhizmetleri.com

Gsm: +90 (543) 819 71 79

Adres: Türkali Mah. Mısırlıbahçe Sok. No:92 D:3 Beşiktaş/İSTANBUL

Önerdiğimiz siteler

Bir kaç tane ilginizi çekebilecek site...

Arşiv

Tüm makaleler tarih sırasına göre yer almıştır