Bugünlerde birçok işletme yöneticisinin, pazarlamacının ve web sitesi yöneticisinin yabancı piyasalara ulaşmak için Google çeviri hizmetlerini sihirli değnek gibi kullanmaya başladığı görülüyor. Formül çok basit: Küçük bir parça kodu kopyala ve web sitene yapıştır. Artık web siten İngilizce olarak da var (veya başka herhangi bir dilde olabilir). Sonuç olarak Google Çeviri hizmetinin belediyelerinki dâhil birçok web sitesinde karşımıza sıklıkla çıktığına şahit oluyoruz.

Bu web sitelerinde karşımıza çıkan bir diğer şeyse uzun uzadıya yazılan Google ile çevirili metinlerin doğru, güvenilir ve uygun olmayabileceğine dair tekzipler. Bu tekzipler web sitesi sahibini yanlış makine çevirisinden kaynaklanabilecek bütün sorumluluklardan kurtarıyor.

Bizler bu tür yanlış olabilecek çevirilerin maliyetinin çok yüksek olduğuna inanmaktayız. Zira en küçük hata bile web sitesinin kredibilitesini ve arkasında olan organizasyonun marka değerini mahvedebilir.

Bu açıdan Google çeviri hizmeti ücretsiz değildir. Aksine, gerçekte çok da pahalı olabilir.

Teknoloji insan çevirisinin yerini alabilir mi?

Nihai olarak teknoloji mükemmele yakın çevirileri üretebilir. Fakat günümüzde profesyonel iletişim uzmanlarına hatasız, güvenilir ve zamanında olan çevirileri temin etmeleri için ihtiyaç duyuluyor. Birçok profesyonelin işlerinin bir parçası olarak makine çevirilerini bir kaldıraç olarak kullandıkları da bir gerçektir. Yalnız sistem diğer tarafta çokta iyi işlememektedir. Makine bir dilden diğer bir dile metni sistematik olarak çevirdikten sonra bu sefer orijinal mesajın anlamını tekrardan ortaya çıkaracak doğru ve anlamlı iletişimi sağlayacak birine ihtiyaç duyulur. Yetenekli yazarlar işe karışmadan müşterilerinizle değerli ilişkiler kurmanız imkânsızdır.

Sonuç olarak şunları söyleyebiliriz: Google’ın güçlü markası, yüksek kredibilitesi ve ücretsiz hizmeti birçok pazarlamacıyı Google çeviri hizmetlerini kullanmaya çekmektedir. Ancak en çok ta şunu merak etmekteyiz: eğer Google kendi sitesinin çevirilerini sadece makine çevirmenleri ile yapsaydı, şu andaki kadar güçlü bir marka olur muydu?

 

Leave a Reply
İletişim Bilgilerimiz

Telefon: +90 (212) 258 50 51

E-Mail: info@erdemdilhizmetleri.com

Gsm: +90 (543) 819 71 79

Adres: Türkali Mah. Mısırlıbahçe Sok. No:92 D:3 Beşiktaş/İSTANBUL

Önerdiğimiz siteler

Bir kaç tane ilginizi çekebilecek site...

Arşiv

Tüm makaleler tarih sırasına göre yer almıştır