Avrupa Komisyonu’nun planları kapsamında, suç şüphesi teşkil eden vakalar için AB ülkelerinin tümüne tam teşekküllü tercüme ve çeviri hizmeti yerine getirme zorunluluğu konuluyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, söz konusu uygulamanın herhangi bir AB ülkesinde yürütülen bir davanın lisanının bilinmemesi halinde kişilerin adil yargılama haklarını kullanabilmeleri amacıyla oluşturulduğu belirtilmiştir.

Komisyon buna gerekçe olarak İsveç’te bir trafik kazasına karışan bir İtalyan turistin mahkemede İtalyanca konuşan bir avukat ile görüştürülmemesini, ayrıca Polonyalı bir zanlı için bir Fransız mahkemesinde açılan davada kendisi aleyhindeki delillerin yazılı çevirilerinin yapılması isteğinin reddedilmesini göstermektedir.

Bu gibi beklenmedik engellerin şüphesiz diğer AB ülkelerinde de adaletsiz uygulamalara yol açma olasılıkları mevcuttur.

AB milletvekilleri tarafından 2010 yılı Ocak ayında teklif edilen yasa, yeni Lisbon Antlaşması kapsamında suç vakalarına ilişkin AB standartlarında ortak bir yasa oluşturulmasına dair atılan ilk adım olmuştur. Yapılan açıklamada bu Antlaşma ile alınacak önlemler ile AB vatandaşlarının temel haklarının daha fazla genişletilmesinin amaçlandığı belirtilmiştir.

AB Adalet Komisyonu Üyesi Viviane Reding tarafından yapılan açıklamada, konuya ilişkin atılan bu adım ile AB vatandaşlarının sırf ülkelerinde olmamalarından ötürü adaletsiz uygulamalara maruz kalma endişelerini ortadan kaldırarak sınır tanımayan bir adalet duruşu sergileneceğinin mesajı verilmiştir. Güvenlik ve adil uygulamaların kol kola gittiğini ifade eden Reading ”Bundan ötürü Avrupa Parlamentosu ve Adalet Konseyi milletvekillerinin bu yasa teklifini bir an önce değerlendirmeye alarak insanların yasalarla temin edilmiş olan adil yargılanma haklarının eksiksiz uygulanabilmesini ümit ediyorum” şeklinde görüş belirtmiştir. 

Etiketler:
 

Yorumlar kapatıldı.
İletişim Bilgilerimiz

Telefon: +90 (212) 258 50 51

E-Mail: info@erdemdilhizmetleri.com

Gsm: +90 (543) 819 71 79

Adres: Türkali Mah. Mısırlıbahçe Sok. No:92 D:3 Beşiktaş/İSTANBUL

Önerdiğimiz siteler

Bir kaç tane ilginizi çekebilecek site...

Arşiv

Tüm makaleler tarih sırasına göre yer almıştır